24 лютого новина про вторгнення Росії в Україну викликала бурхливу реакцію усього світу.
Серед них громадськість культурної спадщини рішуче засудила цей напад і висловила стурбованість загрозою для українських культурних надбань. Культурна спадщина є надбанням громади, вона зберігає та увічнює її пам’ять, цінності та ідентичність. Знищення творів мистецтва, пам’ятників, історичних будівель та пережитків минулого руйнує разом з ними історію та самобутність українців, додаючи непоправної шкоди неприйнятним втратам людських життів та стражданням населення, які спричиняють мільйони біженців.
Європейський проект 4CH, який відповідає за створення Європейського Центру Компетенції зі збереження культурної спадщини, швидко відреагував і, отримавши щире схвалення від Європейської Комісії, розпочав акцію щодо збереження цифрової документації української культурної спадщини. Така цифрова документація, що складається з цифрових текстів, зображень, малюнків та 3D-моделей, була б надзвичайно корисною для відновлення та, за потреби, реконструкції пошкоджених культурних цінностей і, у будь-якому випадку, для збереження та передачі майбутнім поколінням української культури та історії.
Враховуючи складність роботи в зоні бойових дій, ми почали налагоджувати мережу прямих особистих контактів між членами інституцій спадщини ЄС та українськими колегами, які все ще вдома чи в ЄС. Такий спосіб мовчазної дії сприяв подоланню труднощів роботи в установах, які тимчасово закриті або зайняті фізичним збереженням артефактів і пам’ятників, про що свідчить відома картина статуї Рішельє в Одесі, вкрита мішками з піском. Ми також хотіли уникнути негативного втручання в передачу даних та захистити осіб, які беруть участь у акції, як в Європі, так і в Україні.
3 березня мережа запрацювала, і могла почати перші передачі. Система безпеки та надійна процедура завантаження були на місці. ІНІЯФ (Італійський Національний Інститут Ядерної Фізики), координаційна установа 4CH, створила необхідну систему зберігання, аналогічну аналогічній системі в Польщі в Познанському суперкомп’ютерному центрі та аналогічними положеннями в Люксембурзькому університеті.
SUM – Save the Ukraine Monument Interview with 4CH. English version
SUM – Save the Ukraine Monument Interview with 4CH. Italian version
У той же час, 4CH створив міжнародну робочу групу, у прямому та постійному контакті з координатором 4CH, з людьми з Італії, Бельгії, Ірландії та Литви, під керівництвом PIN, італійського дослідницького агентства, що відповідає за технології в 4CH, і координується Бельгійським партнером. Невдовзі до нього приєднався український дослідник, який тимчасово приєднався до INFN, що прискорило спілкування з вихідцями з його батьківщини. Тоді до оперативної групи увійшли представники Польських та Люксембурзьких учасників акції, тобто Інституту літературних досліджень Польської Академії Наук та Центру Сучасної та Цифрової Історії Люксембурзького Університету, а також інших учасників ЄС, зокрема Europeana та OPERAS. З Української сторони багато людей на різних посадах, включаючи приватні компанії, які мають значний портфель 3D-моделей спадщини, погодилися продовжити передачу даних.
Українські набори даних почали передаватися через Інтернет і безпечно зберігати на наших серверах. Наразі в черзі або вже передано близько 100 терабайт, що стосується великих установ та організацій або відносно невеликих музеїв за межами великих центрів. Для нас всі однаково важливі. Процедура передачі вимагає часу через неймовірні труднощі з української сторони зі збором наборів даних та використанням Інтернет-з’єднання з урахуванням питань воєнного часу.
Усі зібрані дані будуть точно збережені та повернені законному власнику, коли – сподіваємось, незабаром – ситуація покращиться із закінченням цієї жахливої війни. 4CH також запропонує свою компетенцію на безоплатній основі, допомагаючи українським установам у виконанні будь-яких задач, необхідних для відновлення їхніх цифрових архівів, та підтримувати фізичну реставрацію пам’яток цієї історично важливої країни.
Щоб дізнатися більше про ЗПУ, зв’яжіться з нами за адресою SUM@4ch-project.eu
Новину про ініціативу Єврокомісія опублікувала на офіційному сайті ЄС. Прочитати статтю –>